پنج‌شنبه , ژوئن 24 2021

انواع جریمه های رانندگی

نمی دانم آیا شما تاکنون به دلیل نقض قوانین راهنمایی و رانندگی توسط پلیس راهنمایی و رانندگی جریمه شده اید یا خیر.

لازم به ذکر است که اگر این موضوع نادیده گرفته شود ، برخی از جرایم می توانند در طی یک دوره زمانی ، به عنوان مثال 60 روز ، دو برابر شوند.

بنابراین ، توصیه می کنیم در پایان هر ماه لیستی دریافت کنید تخلفات احتمالی مدیریت خودتان به مراکز پلیس 10+ بروید ، بنابراین اگر جریمه ای در سابقه رانندگی شما ثبت شود ، به موقع پرداخت می شود.

انواع جریمه ها در ترافیک

انواع تخلفات مدیریتی

 1. دو برابر خوب است
 2. مجازات تسلیم شدن
 3. الصاقی
 4. تخلفات را با استفاده از دوربین ثبت کنید

ویژگی های دو استاندارد

محتوای لیست:

اگر راننده ای به هر دلیلی یا دستور پلیس قوانین راهنمایی و رانندگی را نقض کند و به دلیل مشكل یا سو susp ظن به خودرو ، وسیله نقلیه را متوقف كند ، اما راننده بدون توجه به هشدار ، به راه خود ادامه می دهد. هنگام صدور فاکتور ، اصلاً مهم نیست که راننده این کار را عمدی انجام داده است یا ناخواسته ، در هر صورت افسران پلیس راهور از جریمه های دو صفحه ای برای جریمه وی استفاده می کنند و این پرونده در گزارش تخلفات وی ثبت می شود. در این حالت راننده موظف است کلیه هزینه های جریمه و تخلفات را پرداخت کند.

لازم است به یاد داشته باشید که در تخلفات مضاعف عدم رعایت دستور راننده برای متوقف کردن پلیس ، جریمه ای جداگانه در پی خواهد داشت.

دلیل نام دو صفحه ای این نوع حساب ها این است که پلیس هنگام جریمه راننده برای راننده دو جریمه در نظر می گیرد. لایحه اول مربوط به تخطی از ماشین است و لایحه دوم مربوط به سهل انگاری در دستور توقف پلیس است.

در صورت اعتراض به این نوع قبض ، چون احتمال خطا به دلیل متوقف نشدن کامل خودرو وجود دارد ، احتمال موفقیت در حذف جریمه یا کاهش مبلغ آن نیز وجود دارد. مخصوصاً در مواردی که دلایل کافی برای خطا وجود داشته باشد. به عنوان مثال ، ممکن است صورتحساب در حوالی شهر تهران صادر شده باشد ، اما در تاریخ ذکر شده و در زمان صدور قبض شما در شهر دیگری خواهید بود و دلایل کافی را برای اثبات اشتباه خود بیان کنید.

البته هنگام ثبت این نوع جریمه ، پلیس باید در رسید کلیه مشخصات خودرو و راننده مانند نام نوع خودرو ، کارخانه ، رنگ و … را نیز بنویسد تا اطلاعات کافی وجود داشته باشد در صورت نياز به بررسي هاي آينده برای درخواست قبض دو طرفه یا پرداخت قبض دو طرفه می توانید از سیستم بررسی خودرو کمک بگیرید.

کدام جریمه رانندگی دو برابر می شود؟

مشخصات جریمه های انتقال

در این نوع جریمه ، پس از نقض راننده و توقف پلیس از دستور ، راننده باید متوقف شود. پلیس مدارک لازم را از راننده متخلف دریافت می کند تا رسید اخطار را تکمیل کند و سپس جریمه ای را به نام جریمه تحویل به خود راننده تحویل می دهد. نام دیگر این حساب ، حساب دست نویس است.

عناصری که افسر اجرای قانون هنگام دریافت اخطار هنگام تحویل به راننده متخلف نشان می دهد شامل موارد زیر است:

 • مشخصات کامل راننده
 • مشخصات گواهینامه رانندگی
 • مشخصات خودرو (رنگ و شماره ثبت)
 • قانون جزا
 • نوع تأخیر
 • محل نقض
 • زمان و تاریخ دقیق تخلف

نکته مهم 1: مجازات تسلیم در صورت عدم پرداخت ظرف 60 روز دو برابر خواهد شد.

نکته مهم 2: موفقیت در برابر اعتراض به این فرم حداقل محتمل است. زیرا بعید به نظر می رسد که افسر پلیس در هنگام اخطار خطایی مرتکب شده باشد و از قبل راننده وقت داشته باشد تا در حضور وی اعتراض کند.

خصوصیات اعمال مجازات

ممکن است برای هر یک از ما که تجربه رانندگی داشته ایم این اتفاق افتاده است که با خیال راحت و فقط برای اطمینان از آگاهی از وضعیت تخلف خودرو به دفاتر پلیس 10+ در شهر خود برویم ، اما هنگامی که تخلف را مشاهده کردیم و جریمه های بالا را دید و ما به شدت از جریمه هایی که به دلیل عدم پرداخت دو برابر شده اند ، تعجب می کنیم.

جریمه وسیله نقلیه ای که متوقف شده و در مکانی که راننده در آن حضور نداشته باشد مستقر می شود ، جریمه نامیده می شود. به همین دلیل بسیاری از رانندگان قبل از مراجعه به مراکز پلیس 10+ دقیقاً در مورد این نوع جرایم اطلاع ندارند. در این نوع جریمه ، جزئیات کامل خودرو ، مانند رنگ و شماره ثبت وسیله نقلیه ، محل پارکینگ ، نوع تخلف ، زمان تخلف و مشخصات کارمندی که قبض را نوشته است به وسیله نقلیه متصل می شوند.

اگر شخصی این جریمه را به موقع پرداخت نكند ، دو برابر می شود. در این جریمه ها ، چون ماشین ثابت و بی حرکت است و افسر پلیس آن را کنترل می کند و می تواند تخلف را کاملاً بررسی کند و فاکتور صادر کند ، اعتراضاتی که بعداً توسط راننده ابراز می شود کمتر قابل قبول است.

راهنمایی و جریمه رانندگی از دوربین

خصوصیات ثبت تخلفات با استفاده از دوربین

در این نوع جریمه تخلف راننده توسط دوربین ها برای ثبت تخلف جاده ثبت و در پایان توسط مراکز ثبت تخلفات راهنمایی و رانندگی توسط متخلف صادر و ارسال می شود.

تخلفات را می توان حتی با استفاده از کارمندان ، دوربین های هوشمند ترافیک و اپراتورهای دوربین در اتاق کنترل ثبت کرد. دوربین های حرکتی می توانند دو نوع باشند:

 • دوربین های هوشمند
 • دوربین های دوربین

جریمه دوربین های هوشمند

در دوربین های هوشمند تمام مراحل بصورت مکانیکی انجام می شود و با کمک ابزاری مانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشین ، کلیه اطلاعات لازم به عنوان شماره ثبت استخراج می شود. در بیشتر موارد ، این دوربین ها در مکان هایی قرار دارند که به تجزیه و تحلیل فردی کمتری نیاز دارند. به عنوان مثال ، اگر بگوییم استفاده از دوربین در بعضی از مکان ها ، به عنوان مثال در پارک ممنوع است ، اما از آنجا که ممکن است شرایط خاصی برای چند لحظه توقف ماشین وجود داشته باشد ، ممکن است اشتباه کنیم.

یکی از بهترین مکان ها برای استفاده از این دوربین های هوشمند تشخیص سرعت رانندگی غیر مجاز با استفاده از دوربین جاده و همچنین برنامه های ترافیکی (یا محدوده ترافیکی و زوج و فرد) است. جریمه های ثبت شده توسط دوربین های کنترل سرعت از نظر میزان جریمه همیشه از سایر جریمه ها سنگین ترند.

جریمه دوربین

در این اتاق ها ، سرانجام اپراتور نشسته در پشت اتاق متخلف تخلف را بررسی کرده و سیگنال تخلف صادر می کند. اپراتورهای انسانی زیادی در مراکز مرتبط با پلیس وجود دارند که هرکدام وظیفه بررسی و نظارت بر دوربین های مختلف نصب شده در جاده ها و خیابان ها را بر عهده دارند.

این مشاهده بصورت 24 ساعته انجام می شود و به دلیل ضبط امکان بررسی وقایع و تخلفات در آینده وجود دارد. اپراتورها می توانند یک رسید خوب تهیه کرده و همزمان با نظارت بر شرایط مختلف آن را ارسال کنند یا از مرکز پلیس تحت نظارت آنها بخواهند که یک کارمند را به مکان های مورد نظر بفرستند. تحریم هایی مانند پارک در یک منطقه محدود و تکرار پارکینگ توسط دوربین های اپراتور صادر می شود.

در مواردی که راننده به لایحه دوربین اعتراض دارد ، این درخواست خلاف قانون است و به منزله نقض قانون است. هنگامی که تصویر شماره ثبت کاملاً واضح باشد ، می توان با اطمینان گفت که اعتراض رد می شود ، اما وقتی تصویر شماره ثبت نامشخص و نامشخص باشد ، تجدیدنظر خواهی امکان پذیر خواهد بود.

برای پرداخت جریمه های ثبت شده توسط دوربین یا درخواست تغییر در میزان تخلف ، می توانید قبض را از سیستم رسیدگی به تخلفات دریافت و پرداخت کنید.

مهلت پرداخت جریمه

رانندگان متخلف این امکان را دارند که ظرف 60 روز از تاریخ جریمه ، جریمه خود را دو برابر نکنند.

مراحل اعتراض به توقیف و جریمه دستورالعمل رانندگی

در این بخش مراحل کلی اعتراض به فاکتورهای صادر شده را ارائه خواهیم داد. هنگام مخالفت با جریمه دوربین ، راننده باید به ایستگاه پلیس برود. در بیشتر موارد ، این مراکز در محل پلیس راهنمایی و رانندگی مستقر هستند. اما برای صورتحساب های باقیمانده ، راننده باید برای تهیه گزارش و اعتراض به این لایحه به یکی از دفاتر پلیس 10+ کشور مراجعه کند.

سپس با ثبت نام در سیستم در اسرع وقت ، که معمولاً طی 24 تا 48 ساعت است ، گزارش توسط پلیس راهنمایی و رانندگی بررسی می شود و پاسخ صادر می شود. اگر راننده همچنان به این حکم اعتراض دارد ، باید برای بررسی دقیق تر شکایت به واحد خودآزمایی و بازرسی راهور مراجعه کند. اعتراض به جریمه های معاینه فنی نیز این مراحل را دارد.

اعتراض به جریمه رانندگی

هرگاه راننده ای به جریمه خود اعتراض می کند ، باید با ذکر دلایل کامل و مشخص ، موضوع را با شکایت خود ، یا تماس با خدمات پلیس 10+ با مراکز اجرای پلیس راهور تماس بگیرد. اسناد لازم برای اعتراض به جریمه رانندگی عبارتند از:

 1. اصل شناسنامه
 2. اصل سند مالکیت خودرو
 3. فرم درخواست
 4. شناسنامه معتبر از صاحب وسیله نقلیه یا نماینده قانونی وی
 5. کارت شناسایی معیوب راننده (وقتی راننده شخصی است که مالک اتومبیل نیست)

درخواست شما از طریق سیستم به مراکز اجرایی در سراسر کشور ارسال می شود و مقامات انتظامی باید سوال را بررسی کرده و حداکثر ظرف 24 ساعت به آن پاسخ دهند. در این مرحله ، اگر داوطلب یا راننده از نتیجه راضی باشد ، باید جریمه را پرداخت کند ، اما اگر راضی نیست ، باید به واحد پلیس راهنمایی و رانندگی مراجعه کند ، جایی که همه قاضی و کارشناس پلیس راهنمایی و رانندگی در آنجا هستند. تخلفات مورد بررسی قرار می گیرد و در نهایت حکم نهایی توسط قاضی در این مورد صادر می شود. حکمی که در این مرحله صادر شده قطعی است و دیگر قابل اعتراض نیست.

ماشین ایرانی متخصص بخرید
بیشتر بخوانید

همچنین ببینید

چگونه می توان یک طراح مد شد؟

حرفه طراح لباس امروزه به یکی از بسترهای رقابتی تبدیل شده است و اگر تصمیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *