پنج‌شنبه , ژوئن 24 2021

گواهینامه رانندگی بین المللی

گواهینامه رانندگی بین المللی می توان گفت که سندی توسط یک مقام صالح صادر شده و به متقاضی اجازه می دهد حتی در خارج از کشور ، جایی که این گواهی را دریافت کرده است ، رانندگی کند. گواهینامه رانندگی بین المللی وقتی کنار گذاشته شود معتبر است گواهینامه ملی کشورمان و هرگز به ما اجازه رانندگی به تنهایی در کشورهای خارجی را نخواهد داد.

گواهینامه بین المللی

شخصی که این گواهینامه را در اختیار دارد ، به دلیل سندی که در اختیار دارد ، حق رانندگی با وسایل نقلیه موتوری را در کشورهایی غیر از کشور خود دارد و می تواند با وسیله نقلیه شخصی خود به آن کشور سفر کند و به سرگرمی های خود برسد. گواهینامه رانندگی بین المللی این می تواند به اشکال مختلف مانند بروشور ، کارت یا هر دو باشد.

گواهینامه رانندگی بین المللی در بسیاری از کشورهای جهان قابل استفاده است. علاوه بر زبان ملی کشور ، این سند به هفت زبان بین المللی دیگر نیز قابل ترجمه است که می تواند به انگلیسی ، روسی ، فرانسوی ، عربی ، آلمانی ، اسپانیایی و ذکر شده ترجمه شود.

مجوز رانندگی بین المللی در مرکز اتومبیلرانی و گردشگری جمهوری اسلامی صادر می شود که 164 عضو دارد و در همه کشورها قابل استفاده و معتبر است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ گواهینامه رانندگی بین المللی

محتوای لیست:

بسیاری از افراد دریافت این مدرک زمان بر و دشوار است و برای دریافت این گواهینامه باید به بسیاری از سازمان ها و ادارات مراجعه کنند. اما بهتر است بدانید که دستیابی به آن از بسیاری از کارهای اداری که امروز انجام داده اید آسان تر است و از آنجا که مسابقات اتومبیلرانی و مرکز توریستی که هر دو سازمان بین المللی هستند این گواهی را صادر می کنند ، اسناد اداری کمتری روبرو می شوید.

اگر فکر می کنید ، مانند گواهینامه های منظم ، باید در امتحانات تئوری و عملی خسته کننده شرکت کنید و در هر مرحله درگیر شوید ، باید این خبر خوب را به شما بگویم که بسیار اشتباه می کنید! شخصی که گواهینامه ملی دارد ، می تواند بدون هیچ مشکلی مجدداً آن را دریافت کند اگر گواهی وی در یک ماه آینده و یک روز به پایان برسد.

به عنوان اولین گام ، اسناد زیر را تهیه کرده و به مقامات ذیصلاح ارائه دهید:

  • گواهینامه رانندگی معتبر ملی حداقل برای یک ماه و یک روز (برای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی یک ساله)
  • گواهینامه رانندگی ملی دارای حداقل سه سال اعتبار (برای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی سه ساله)
  • عکس تمام رخ 4 * 3 ، استاندارد
  • گواهینامه رانندگی بین المللی قدیمی (در صورت موجود بودن)
  • گذرنامه اصلی (یا تصویر جلد گذرنامه)
  • فرم درخواست را به زبان ملی و انگلیسی پر کنید
  • تاریخ تولد را در میلادی در بخش انگلیسی فرم درخواست وارد کنید

توجه: یکی از مدارکی که برای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی لازم است ، گذرنامه است. بنابراین ، اگر هنوز گذرنامه ندارید ، بهتر است همین حالا از ذهن خود خارج شده و در ابتدا به فکر گرفتن گذرنامه باشید.

هزینه های دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی

اگر می خواهید گواهینامه رانندگی بین المللی یک ساله در کشور ما بگیرید باید حدود 109 هزار تن برای آن هزینه کنید.

اگر قصد دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی سه ساله در ایران را دارید باید حدود 335 هزار تن هزینه کنید. اگر تصمیم بگیرید برای خودروها و موتورسیکلت ها به مدت یک سال گواهینامه رانندگی بین المللی دریافت کنید ، مبلغ 132 هزار تن برای شما هزینه دارد.

البته لازم به ذکر است که هزینه های فوق توسط مرکز جهانگردی و اتومبیل جمهوری اسلامی تعیین می شود.

برای ثبت نام و دریافت گواهی بازدید کنید

اگر برای گرفتن مجوز عجله دارید ، با مراجعه به مقر انجمن گردشگری و اتومبیلرانی تهران یا یکی از آژانس های سراسر کشور این کار را انجام دهید.

اما اگر عجله ای ندارید بهتر است مدارک خود را تحویل بگیرید دفاتر پست در سراسر کشورپس از انجام مراحل اداری ، پس از یک هفته ، گواهی خود را درب منزل دریافت کنید.

برای پیشنهاد بعدی ، اگر در ایران زندگی می کنید و می خواهید گواهی یک ساله دریافت کنید ، با سیستم فروش آنلاین تماس بگیرید و داده های خود را در آن ثبت کنید. لازم به یادآوری است که این تنها راه موفقیت است. قبل از ثبت نام اطمینان حاصل کنید که اعتبار باقیمانده گواهی ملی شما یک ماه و یک روز است. مطمئناً ظرف 7 تا 10 روز کاری گواهی دریافت خواهید کرد.

یادداشت های مربوط به گواهینامه رانندگی بین المللی

برخلاف سایر اسناد ، این نوع گواهینامه قابل تمدید نیست. پس از تاریخ انقضا شما باید برای یک گواهینامه جدید درخواست دهید.

کشورهایی مانند کانادا ، ایالات متحده آمریکا ، کشورهای اروپایی ، استرالیا و امارات متحده عربی در گرفتن گواهینامه رانندگی بین المللی بسیار جدی هستند ، بنابراین سعی کنید هنگام رانندگی در این کشورها رانندگی کنید. گواهینامه بین المللی و گواهینامه ملی خودت را با خودت ببر

افرادی که گواهینامه رانندگی و رانندگی در کشورهای دیگر را دارند لازم است از قوانین آن کشور آگاهی کامل داشته و از این قوانین پیروی کنند.

اگر قصد سفر به امارات متحده عربی را دارید ، می توانید و با استفاده از یک گواهینامه بین المللی سه ساله حق استفاده از کرایه اتومبیل را دارید و خواهید داشت.

مزایای گواهینامه رانندگی بین المللی

داشتن این گواهینامه ها مزایای زیادی دارد که در زیر به برخی از آنها خواهیم پرداخت:

اکثر کشورها با استفاده از گواهینامه بین المللی می توانند شخص را کاملاً شناسایی کنند.

مجوز ملی سندی است که هویت شخصی را اثبات می کند که در کشور خود راننده بوده و موفق به ارائه مجوز ملی شده است.

اطلاعات موجود در گواهینامه رانندگی نشان می دهد که اطلاعات مربوط به دارنده گواهینامه توسط مقامات صادر کننده گواهینامه تأیید شده است.

با ارائه این گواهینامه ، فرد مجاز به رانندگی در کشورهای میزبان این گواهینامه خواهد بود.

کدام کشورها گواهینامه را قبول می کنند؟

همانطور که قبلا ذکر شد؛ گواهینامه بین المللی در بیشتر کشورها پذیرفته شده است ، اما متأسفانه برخی دیگر آن را به هیچ وجه قبول نمی کنند. بیش از 150 کشور در سراسر جهان این سند را تصویب کرده اند که به دارندگان گواهینامه اجازه می دهد در کشور خود رانندگی کنند.

در زیر لیستی از کشورهای میزبان آورده شده است:

ایران ، الجزایر ، آرژانتین ، استرالیا ، صربستان ، عربستان سعودی ، مکزیک ، ارمنستان ، کلمبیا ، کانادا ، کره جنوبی ، روسیه ، بلاروس ، شیلی ، پرتغال ، بلغارستان ، ایسلند ، اندونزی ، مجارستان ، افغانستان ، عمان ، هند ، مصر ، بحرین مالزی ، کویت ، ایتالیا ، پاکستان ، لبنان ، ژاپن

کشورهای فوق فقط تعدادی از کشورهایی هستند که گواهینامه های بین المللی را می پذیرند ، که برای آشنایی بیشتر شما ذکر کردیم.

ده بیست سال گواهینامه رانندگی بین المللی ، دروغ بزرگی است!

فکر می کنید 10 یا 20 سال گواهینامه بین المللی واقعاً درست است؟

اگر به دنبال یک گواهی معتبر برای 10 یا 20 سال آینده هستید ، باید به شما بگوییم که ممکن است در دام تبلیغات بیفتید! به یاد داشته باشید که این تنها مرجع رسمی برای صدور است گواهینامه در ایران ، انجمن گردشگری و اتومبیل جمهوری اسلامی اف. البته در بالا گفتیم که این مرکز تنها است گواهینامه های معتبر برای یک تا سه سال چالش ها و مسائل.

بدون شک افرادی که ادعا می کنند می توانند گواهینامه های 10 یا 20 ساله صادر کنند کلاهبرداران هستند.

سفر بین المللی با گواهینامه رانندگی بین المللی

شاید شما از آن دسته افرادی باشید که دوست دارند هنگام رانندگی پشت فرمان ماشین شخصی خود و تجربه خستگی روزمره ، زیبایی های طبیعت و زندگی پس از مرگ را کشف کنند. در گوشه و کنار دنیا جستجو کنید و خستگی و کسالت روح را در گوشه و کنار این جهان پهناور پنهان کنید.

بدون شک اگر در این سفرها از ماشین خود استفاده کنید ، فرصت بیشتری برای کشف و کشف مناطق جدید خواهید داشت. حتی اگر اتومبیل شخصی دارید ، می توانید راه بروید و به هر جهتی که دوست دارید وارد شوید ، به شکلی که استرس ایجاد نکند و سفر را برای شما و دیگران بدتر کند. البته به خاطر داشته باشید که استفاده از تجهیزات متحرک بسیار گران است. شیرین ترین تجربه کسب تجربه هنگام رانندگی در کشور دیگر بسیار هیجان انگیز است. علاوه بر همه اینها ، همه ما کاملاً آگاه هستیم که بدون داشتن گواهینامه معتبر گواهینامه بین المللی ، این خاطرات هرگز در دفتر شما ثبت نمی شوند.

درست است که پس از گذر از فراز و نشیب های فراوان می توان در ایران مجوز عادی گرفت اما رانندگی در یک کشور خارجی امکان پذیر نیست. بنابراین هرگز فراموش نکنید که گواهینامه های عادی ما فقط در ایران معتبر هستند و در کشورهای دیگر کاملاً معتبر نیستند و شما باید گواهینامه های رانندگی لازم را در این کشورها دریافت کنید.

راهنمای خرید قطعات خودرو برای خودروهای کره ای و ژاپنی
بیشتر بخوانید

همچنین ببینید

چگونه می توان یک طراح مد شد؟

حرفه طراح لباس امروزه به یکی از بسترهای رقابتی تبدیل شده است و اگر تصمیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *